Pokuta spoločnosti Astrazeneca za liek Seroquel

Spoločnosti AstraZeneca musela zaplatiť pokutu vo výške 520 miliónov dolárov z dôvodu obvinenia, nezákonného predaja psychotropného lieku Seroquel na použitie, ktoré nie je schválené ako bezpečné a účinné.
Od januára 2001 do decembra 2006 spoločnosť AstraZeneca propagovala Seroquel u psychiatrov a iných lekárov na určité použitia, ktoré neboli schválené FDA ako bezpečné a účinné (vrátane agresie, Alzheimerovej choroby, zvládania hnevu, úzkosti, poruchy pozornosti s hyperaktivitou, bipolárnej údržby demencia, depresia, porucha nálady, posttraumatická stresová porucha a nespavosť). Toto neschválené „liečivo“ nebolo medicínsky akceptované indikáciami, pre ktoré Spojené štáty a štátne programy Medicaid poskytovali pokrytie lieku Seroquel.
Podľa vyjadrenia orgánov Spojených štátov, AstraZeneca propagovala neschválené použitie lieku nevhodným ovplyvňovaním obsahu a osôb, ktoré vystupujú v programoch kontinuálneho lekárskeho vzdelávania sponzorovaných spoločnosťou. Spoločnosť tiež najala lekárov, aby poskytovali propagačné programy o neschválenom použití lieku Seroquel a aby uskutočnili aj štúdie o jeho použití. Najatý lekári dokonca vystupovali aj autori článkov, ktoré boli napísané spoločnosťami z lekárskej literatúry a o štúdiách, ktoré dotyční lekári nevykonávali. Spoločnosť AstraZeneca potom použila tieto štúdie a články ako základ propagačných správ o neschválenom použití lieku Seroquel.
Citované zo zdroja: https://www.justice.gov/opa/pr/pharmaceutical-giant-astrazeneca-pay-520-million-label-drug-marketing?fbclid=IwAR3uMdbaPvGak5fYSOmu24QiN4ggL91WYw3sr0ZQGWAUyWJu_fiKGj8IA3g
„Nelegálne konanie farmaceutických spoločností a falošné tvrdenia voči Medicare a Medicaid môžu ohroziť verejné zdravie, skorumpovať lekárske rozhodnutia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a vybrať miliardy dolárov priamo z vreciek daňových poplatníkov,“ uviedol generálny prokurátor Eric Holder.
A potom máme veriť, že ich vakcína je bezpečná???
Zdroj:
https://www.justice.gov/opa/pr/pharmaceutical-giant-astrazeneca-pay-520-million-label-drug-marketing?fbclid=IwAR3uMdbaPvGak5fYSOmu24QiN4ggL91WYw3sr0ZQGWAUyWJu_fiKGj8IA3g