Šimpanzie adenovírusové vektory môžu byť kontaminované inými patogénmi

Naposledy upravené:

Prinášam ďalší článok o adenovírusových vektorov, v ktorom chcem zdôrazniť možnú kontamináciu inými patogénmi, čím by boli pre človeka nežiaduce. Je to zatiaľ len v rámci hypotézy, ale popisujú o tomto možnom jave aj vedci na stránke NCBI (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7106330/#bib34).

Adenovírusové vektory používajú molekulárny biológovia na dodanie génov. Ich využitie je najmä v medicíne pri génovej terapií a v súčasnosti vo vakcínach. Ibaže, tieto metódy môžu prinášať aj určité riziká nehovoriac o aktivácií retrotranspozónov, čím môžu prispieť k nežiaducim procesom v bunkovej signalizácií. Nižšie priloženom zdroji je citované, že „vírusy odvodené od šimpanzov by mohli byť potenciálne kontaminované ešte neidentifikovanými patogénmi, ktoré by sa mohli nepozorovane šíriť paralelne s adenovírusovými vektormi v tkanivovej kultúre. Vzhľadom na to, že zvieracie vírusy, najmä vírusy z druhov blízko príbuzných ľuďom, ako sú šimpanzy, majú potenciál preniknúť na ľudí, ako je dobre zdokumentované v prípade vírusu opičej imunodeficiencie. Použitie adenovírusových vektorov šimpanzieho pôvodu by pre ľudí predstavovali neprijateľné riziko“.

V molekulárnej biológií môže sa môže hocičo prihodiť. Dávnejšie som zdieľal článok o vektoroch, kde som spomenul možné dopady po ich aplikácií, s podobným kontextom. Zrejme je ešte mnoho vecí nezistených, čo biológia ponúka.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7106330/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15103367/

Zdroj obrázka: livescience.com