Curevac hlási ďalšiu neúspešnú vakcínu proti rakovine

Curevac hlási ďalšiu neúspešnú vakcínu proti rakovine

Keď to nejde tak to nejde. Neustále sa uskutočňujú štúdie založené na mRNA vakcínach, či už voči vírusom alebo nádorov. Len výsledky niekedy moc sľubné nie sú ako v tomto prípade, kde zlyhala ďalšia vakcína proti rakovine prostaty. Skúška vakcíny s názvom CV9104 proti rakovine prostaty nereaguje na hormonálnu liečbu.

Imunitný systém je schopný rozpoznať a efektívne likvidovať rakovinové bunky. Nie vždy to však dokáže. V tejto štúdii (https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/find-a-clinical-trial/a-trial-of-a-vaccine-called-cv9104-for-prostate-cancer-that-has-spread-and-is-not-responding-to-hormone-therapy sa vedci zameriavajú na vakcínu s názvom CV9104, ktorá môže imunitnému systému pomôcť rozpoznať a napadnúť bunky rakoviny prostaty .

Ak sa rakovina prostaty rozšírila mimo prostatu, lekári ju často liečia hormonálnou terapiou. Táto metóda môže celkom dobre fungovať, ale v určitom štádiu môže rakovina znovu rásť. Muži, ktorí sa zúčastnili tohto výskumu, majú rakovinu prostaty, ktorá preukazuje, že vyšetrenia alebo krvné testy sa rapídne zhoršujú. Ich rakovina skoro vôbec nespôsobuje žiadne príznaky. Vedci porovnávali vakcínu CV9104 s placebom liečiva, aby zistili, či mužom v tejto situácii pomáha.
Cieľom skúšky bolo:

  • Zistiť, či CV9104 spomaľuje rast rakoviny prostaty a pomáha mužom žiť dlhšie
  • Získanie viac informácií o vedľajších účinkoch

 

Podľa zdroja EUROPEAN BIOTECHNOLOGY oznámil, že „Curevac na 35. konferencii JP Morgan Healthcare Conference v San Franciscu neoznámil podrobnosti o štúdii konceptu fázy IIb s koncepciou vakcíny proti rakovinotvornému karcinómu prostaty CV9104. Spoločnosť však oznámila, že jej kandidát na očkovaciu látku, zložený zo šiestich protamínom stabilizovaných mRNA kódujúcich jednotlivé antigény, nedokázal zlepšiť celkové prežitie u pacientov s asymptomatickým alebo minimálne symptomatickým metastatickým kastrátovo-rezistentným karcinómom prostaty v porovnaní s placebom. U 197 zaradených pacientov neboli hlásené žiadne bezpečnostné udalosti“.

Generálny riaditeľ spoločnosti Curevac Ingmar Hoerr uviedol, že teraz dúfa v kombináciu CV9104 s inhibítormi kontrolných bodov, ktoré preukázali silnejšie imunitné reakcie ako samotný CV9104 v predklinických modeloch. Je otvorenou otázkou, či vakcíny na báze mRNA spravidla nie sú vhodné ako monoterapia rakoviny alebo či je Curevacovo zlyhanie ojedinelým prípadom. Spolu s americkou spoločnosťou Moderna a BioNTech, ktorá nedávno spolupracovala na platforme IVAC so spoločnosťou Genentech, je Curevac jedným z troch hlavných hráčov v oblasti vakcín založených na mRNA. Moderna mRNA vakcíny sú v súčasnej dobe vo fáze I testovania.

Ďalej uvádzam v zdroji https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/curevacs-covid-19-vaccine-misses-efficacy-goal-mass-trial-2021-06-16/ vakcínu CureVac, ktorá je založená na báze mRNA zlyhala v klinickom skúšaní, čim preukázala účinnosť len na 47%.

Aj keď sú vakcíny dôležitou stratégiou verejného zdravia, ktoré majú za úlohu lepšie chrániť ľudí pred vírusmi, tak aj napriek úsiliu vyrobiť očkovaciu látku proti patogénom bežného nachladnutia sa žiadny taký produkt nedokázal vyrobiť.  Vedci sa od 50. rokov minulého storočia pokúšajú vyvinúť vakcínu proti nachladnutiu neúspešne. Je to čiastočne spôsobené tým, že prechladnutie nie je spôsobené jediným vírusom, ale kombináciou obrovskej škály nových variantov. Respiračné vírusy sa vyznačujú obrovskou mutačnou schopnosťou, čím tvoria nové mutanty,  ktoré dokážu obísť imunitný systém človeka alebo vakcíny. V ekológií majú obrovskú rozmanitosť s výskytom u viacero druhov živočíchov vrátane človeka. Nie je tak ľahké ich eradikovať a doteraz sa to nikdy nikomu nepodarilo. Doposiaľ sa nepodarilo vyrobiť účinnú vakcínu, ktorá by viedla k ich zničeniu https://www.verywellhealth.com/why-there-will-never-be-a-vaccine-for-the-common-cold-770451.

Ak by to bolo tak ľahké neexistovala by nádcha, chrípka a pod. Biotechnológovia to veľmi dobre vedia, aké ťažké je s nimi bojovať aj za cenu experimentov.

 

Zdroje:

https://european-biotechnology.com/up-to-date/latest-news/news/curevac-reports-another-failed-cancer-vaccine.html

https://gizmodo.com/new-vaccine-failure-reminds-us-how-much-worse-things-co-1847121138

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/find-a-clinical-trial/a-trial-of-a-vaccine-called-cv9104-for-prostate-cancer-that-has-spread-and-is-not-responding-to-hormone-therapy

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/curevacs-covid-19-vaccine-misses-efficacy-goal-mass-trial-2021-06-16/