Chýbajú štúdie v reakcií vakcín proti COVD19 na menštruačný cyklus

Chýbajú štúdie v reakcií vakcín proti COVD19 na menštruačný cyklus

Mnoho žien má po očkovaní vakcínou proti Covid-19 zmeny menštruačného cyklu. Očkované ženy hlásia rovnaké symptómy sprevádzané: nepravidelné alebo zvýšené krvácanie, extrémne krvácanie a silné menštruačné bolesti vrátane kŕčov. Veľkou nedostatočnosťou spočíva v absencií rozsiahlych výskumov a dodnes neboli žiadne takéto štúdia vykonané. Zmeny menštruácie a neočakávané vaginálne krvácanie nie sú uvedené v zozname a rovnako ich ani neuvádza naša databáza liekov ADC (viď napr.: Comirnaty Pfizer https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/comirnaty-koncentrat-na-injekcnu-disperziu-533863.html). K lekárom primárnej starostlivosti a k ​​osobám pracujúcim v reprodukčnom oddelení sa čoraz častejšie obracajú ženy, ktoré tieto nepríjemné príhody zažili krátko po očkovaní. Do 2. septembra 2021 bolo predložených viac ako 30 000 správ o týchto udalostiach do systému dohľadu MHRA.

Príznaky menštruačných porúch a krvácanie boli hlásené po vakcínach vektorových a adenovírusových. Vedci a lekári to konštatujú, že symptómy sú „dôsledkom imunitnej odpovede na očkovanie než špecifickej zložky vakcíny“. Tieto tvrdenia nie sú nijak podložené a mali by sa riadne preskúmať rozsiahlou vedeckou štúdiou, či konkrétne zložky sú hlavným vinníkom spomenutých príznakov alebo samotné imunitné reakcie. Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) je tiež spojené s menštruačnými zmenami.

Podľa biologických procesov, menštruačný cyklus môže byť skutočne ovplyvnený imunitnou aktiváciou v reakcii na rôzne podnety vrátane vírusovej infekcie: v jednej štúdii na menštruujúcich ženách došlo k narušeniu menštruačného cyklu približne u štvrtiny žien infikovaných SARS-CoV-2.

Očkovacie látky (napríklad proti rubeole ) môžu vyvolať menštruačné nepravidelnosti v závislosti od toho, v akom štádiu sa počas menštruačného cyklu aplikujú. Len tie vakcíny sú na inej báze ako vakcíny mRNA. Endometrium, čo je výstelka maternice, je súčasťou imunitného systému. Tento komplexný reprodukčný orgán je hostiteľom mnohých imunitných buniek a ponúka ochranu pred infekciami. Tieto imunitné bunky sa tiež cyklicky líšia, podľa fázy menštruačného cyklu. To dáva zmysel: výstelka maternice vylučuje tkanivo, čo má za následok menštruačné krvácanie (a tiež vytvára tkanivo). Je možné, že keď je po očkovaní imunitná odpoveď, endometrium reaguje tak, že prispôsobí svoje imunitné prostredie na ochranu maternice. Táto náhla zmena môže spôsobiť abnormálne menštruačné zmeny, ako je zvýšenie (alebo zníženie) menštruačnej dĺžky a objemu krvi. Je zaujímavé, že receptory ACE2 zahrnuté v infekcii COVID-19 sa nachádzajú v reprodukčnom systéme vrátane endometria a vaječníkov. Prítomnosť tohto receptora vo vaječníkoch moduluje produkciu pohlavných hormónov , estradiolu a progesterónu, čo zase môže zvýšiť alebo znížiť bunky v endometriu. Receptory ACE2 sa v endometriu zvyšujú počas luteálnej fázy (čas medzi ovuláciou a začiatkom menštruácie), čo naznačuje vyššie riziko vírusovej infekcie v tomto období. To znamená, že menštruačné vedľajšie účinky môžu závisieť od štádia cyklu v čase podania vakcíny. Tieto rozsiahle výskumy žiada aj britský imunológ. Kým to však nebude dôsledne preskúmané, zostane to len teória.

Chýbajúce štúdie sú potrebné okrem zmien menštruačného cyklu aj z hľadiska plodnosti, či tieto vakcíny nebudú mať vplyv na budúce tehotenstvo, graviditu a na samotný plod.

Zdroje:

https://www.abc.net.au/news/health/2021-08-09/covid-19-vaccine-can-it-affect-period-fertility/100346746

https://womenshealthresearch.ubc.ca/blog/menstrual-irregularities-and-covid-19-vaccine

https://www.bbc.com/news/health-58573593

https://www.stern.de/gesundheit/corona–beeinflusst-impfung-den-zyklus–immunologin-will-untersuchung-30747752.html