Časť ľudí odolá voči nákaze

Príroda je originálna

Imunitný systém z morfologického hľadiska predstavuje difúzny orgán. Jeho jedinečnosť spočíva v efektívnej ochrane tela pred externými narušiteľmi ako sú vírusy, baktérie, plesne a rôzne parazity. Imunitná reakcia môže byť tak rýchla a účinná, že si človek ani neuvedomuje, že nejakého mikróba prekonal. A tieto procesy v nás neustále prebiehajú, pretože sa každým dňom stýkame a hlavne dostávame dávky mikroorganizmov.

To isté platí aj u vírusu SARS CoV-2. Ľudia, ktorí sú po kontakte s nakazenými majú negatívny test. Je to hlavne preto, lebo vysoko efektívne T-bunky, ktoré sú zodpovedné za ochranu a riadenie imunity počas infekcie, okamžite likvidujú patogény, teda ešte skôr pred podstúpením PCR testu.

Podľa jednej štúdie: „intenzívne monitorovala zdravotníckych pracovníkov na príznaky infekcie a imunitné reakcie počas prvej vlny pandémie. Napriek vysokému riziku expozície 58 účastníkov nikdy nemalo pozitívny test na Covid-19. Krvné vzorky odobraté týmto ľuďom však ukázali, že mali zvýšený počet T-buniek, ktoré reagovali na Covid-19, v porovnaní so vzorkami odobratými pred vypuknutím pandémie a v porovnaní s ľuďmi, ktorí neboli vôbec vystavení vírusu. Tiež sa u nich zvýšil ďalší krvný marker vírusovej infekcie“.

Imunitný systém je prirodzene variabilný. Teda, ak si daná imunitná bunka pamätá istý druh vírusu, tak dokáže účinne reagovať aj na iný druh patogéna, či už patrí do rovnakej čeľade (ale iný druh) alebo nie. Preto infekcia sezónnych koronavírusov, ktoré spôsobujú nádchu dokážu chrániť pred vírusom SARS CoV2, než by sa u pacienta dostavili klinické príznaky. Viac o tom píšem tu: zdroj:  https://zaslobodu.sk/bezne-virusy-nachladnutia-poskytuju-ochranu-proti-covid19/. Čo sa týka prirodzenej infekcie, tak po jej prekonaní má jedinec lepšiu imunitnú ochranu a hlavne dlhšie trvajúcu ako po očkovaní. Je síce pravda, že infekcia spôsobuje viac klinických príznakov (najmä u citlivých osôb), ale výhoda spočíva v distribúcií celého vírusu a hlavne jeho dávky. Viac receptorov a častíc, stret viacero rekombinantných mutantov sú tiež isté výhody v prirodzenej nákaze. Po vakcinácií časom ochrana značne klesá a potenciálnou slabinou vakcín založených na hrotoch je, že táto oblasť vírusu mutuje.

Zdroje:

https://www.theguardian.com/world/2021/nov/10/people-exposed-to-covid-yet-not-falling-ill-may-have-immune-memory-finds-study

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/695467/nove-odhaleni-v-boji-s-covidem-proc-cast-lidi-v-rizikovem-prostredi-odola-nakaze.html?fbclid=IwAR3d7o-QkqBnJrzrxnrxDW0Ahr58PTdEGe-Fib6NKeBdeGEGf0_xHM4oMtU

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7227597/

Bežné vírusy nádchy poskytujú ochranu proti covid19