Bamlanivimab nemusí poskytnúť žiadaný účinok

Naposledy upravené:

Bamlanivimab nemusí poskytnúť žiadaný účinok

Monoklonálne protilátky (mAb) sú v súčasnosti zavedené, ako cielené terapie malignít, ďalej voči  odmietnutia transplantátu, autoimunitných a infekčných chorôb, ako aj na radu rôznych indikácií. Podávanie monoklonálnych protilátok však prináša riziko zo strany imunitných reakcií, ako je akútna anafylaxia, sérová choroba a tvorba protilátok. Okrem toho existuje množstvo nepriaznivých účinkov mAb, ktoré súvisia s ich špecifickými cieľmi, vrátane infekcií, rakoviny, autoimunitných chorôb a orgánovo špecifických nepriaznivých udalostí, ako je kardiotoxicita.

Jedným zo spôsobov, akým imunitný systém tela útočí na cudzie látky, je tvorba veľkého počtu protilátok. Protilátka je proteín, ktorý sa viaže na špecifický proteín nazývaný antigén . Protilátky cirkulujú v tele, kým nenájdu antigén a nepripoja sa k nemu. Po prichytení môžu prinútiť ostatné časti imunitného systému, aby zničili bunky obsahujúce antigén. Lenže, ako uvádzam vyššie, podávanie mAb však prináša riziko imunitných reakcií vrátane ďalších nepriaznivých účinkov.

Bežné vedľajšie účinky monoklonálnych protilátok zahŕňajú: (Alergické reakcie, zimnica, slabosť, hnačka, nevoľnosť, vracanie, vyrážka, svrbenie, vysoká hladina glukózy v krvi, kašeľ, zápcha)

Medzi ďalšie vedľajšie účinky monoklonálnych protilátok patria: (Lapanie po dychu, periférny edém, bolesť hlavy, horúčka, bolesti svalov a bolesti, znížená chuť do jedla, zvýšené hladiny triglyceridov, nespavosť, bolesť brucha, bolesť chrbta, závraty)

Závažné vedľajšie účinky monoklonálnych protilátok môžu zahŕňať jeden alebo viac z nasledujúcich účinkov: (Nízky krvný tlak, anafylaxia)

Závažné infekcie: (Rakovina, sérová choroba, autoimunitná tyroiditída, krvné zrazeniny tepien a žíl, kongestívne srdcové zlyhanie, krvácajúca, intersticiálna choroba pľúc, hepatitída, tvorba protilátok, enterokolitída, gastrointestinálna perforácia, mukozitída, stomatitída, anémia, znížený počet bielych krviniek, hypotyreóza)

V marci 2006 sa počas štúdie s TGN1412 (mAb špecifická pre CD28 špecifickú pre CD28) vyskytol život ohrozujúci syndróm uvoľnenia cytokínov, ktorý vyústil na zvýšenie bezpečnosti počiatočných klinických štúdií testovaných na ľuďoch s mAb. V jednej štúdii, ktorá bola zameraná na testovanie monoklonálnych protilátok voči RSV (respiračný syncyciálny vírus), typ RSHZ19 nepreukázal významnú účinnosť. V nových štúdiách sa porovnávali in vitro a in vivo aktivity MEDI-493 a RSHZ19, aby sa určilo, či rôzne klinické výsledky súvisia s rozdielmi v biologickej aktivite. MEDI-493 bol konzistentne 4- až 5-krát účinnejší než testy RSHZ19 v testoch viazania antigénu, neutralizácie RSV a fúzie. Aj keď boli MEDI-493 aj RSHZ19 účinné proti A a B podtypom RSV u potkanov, na podobnú ochranu boli potrebné 2- až 4-násobne vyššie dávky RSHZ19.

Teraz zaujímavý fakt od spoločnosti AstraZeneca podľa zdroja (https://www.forbes.com/sites/siladityaray/2021/06/15/astrazenecas-covid-19-antibody-treatment-failed-to-prevent-symptoms-in-exposed-individuals/?sh=48c685136ee8): Spoločnosť AstraZeneca oznámila, že liečba monoklonálnymi protilátkami proti ochoreniu Covid-19 nespĺňa primárny cieľ prevencie symptómov u ľudí, ktorí boli vystavení koronavírusu, a spochybňuje nádeje na novú terapeutickú liečbu Covid-19 pre neočkované osoby. Teda, Liečba monoklonálnymi protilátkami AstraZeneca zlyhala pri predchádzaní symptómom u ľudí, ktorí boli vystavení ochoreniu Covid19.

V ďalšom štúdiu podľa zdroja: (https://www.theguardian.com/world/2021/feb/02/monoclonal-antibodies-great-hope-in-covid-treatments-fails-against-variants) sa cituje, že monoklonálne protilátky, ako nádej v liečbe covid19 zlyháva. Zdroj uvádza, že kvôli vírusovej mutácií sa neočakáva nejaká účinná liečba monoklonálnych protilátok. Vedci sa snažia nájsť tzv. „konzervované“ oblasti vírusu, ktoré nemutujú a zamerajú sa pomocou protilátok. Podľa môjho názor ani toto zistenie nikam nepovedie, nakoľko respiračné vírusy a hlavne čeľaď Coronaviridae je vysoko mutujúca. Skrátka si tieto vírusy pravdepodobne vždy nájdu spôsob, ako obísť liečbu.

Nedávne údaje z národného programu genomického sledovania amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ukazujú na zvýšenú frekvenciu variantov SARS-CoV-2, u ktorých sa očakáva, že budú rezistentné na samotný bamlanivimab. V polovici marca 2021 bolo približne 20% vírusov sekvenovaných v USA hlásených ako varianty, od ktorých sa očakáva rezistencia na samotný bamlanivimab, pričom v polovici januára 2021 sa zvýši z približne 5% – zdroj: (https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-revokes-emergency-use-authorization-monoclonal-antibody-bamlanivimab). Ako uvádza zdroj, tak vedci z národného programu genomického sekvenovania tušia, že nové liečivo mAb nemusí byť účinné v liečbe covid19 z dôvodu vznikajúcich variantov.

 

Zdroje:

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-revokes-emergency-use-authorization-monoclonal-antibody-bamlanivimab

https://www.theguardian.com/world/2021/feb/02/monoclonal-antibodies-great-hope-in-covid-treatments-fails-against-variants

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/astrazeneca-says-its-antibody-treatment-failed-in-preventing-covid-19-exposed-2021-06-15/

https://www.forbes.com/sites/siladityaray/2021/06/15/astrazenecas-covid-19-antibody-treatment-failed-to-prevent-symptoms-in-exposed-individuals/?sh=48c685136ee8

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10353858/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20305665/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20305665/